آموزشي, منفصل از شبکه

قیمت برق خورشیدی برای باغ و ویلا چقدره؟ (29 بهمن 401)

قيمت برق خورشيدي براي باغ و ويلا

امروزه به دلیل آلودگی، شلوغی شهر ها و یکنواخت شدن زندگی شهری، خرید باغ و ویلا در مناطق خوش آب و هوا بیشتر شده و باغ‌ها و ویلاها تبدیل به مامنی برای استراحت خانواده‌ها در اواخر هفته شده است. با این حال با توجه به اینکه چنین مکان‌هایی در خارج از بافت شهر و روستا قرار دارند؛ اغلب با معضلات متعددی جهت اخذ انشعابات برق، گاز و آب مواجه هستند. ما مشکل برق شما را برای همیشه حل خواهیم نمود بدون آنکه نیازی به مراجعات فراوان به اداره برق و مجوزهای دست و پاگیر داشته باشید.

قيمت برق خورشيدي براي باغ و وبلا

برق خورشیدی

سیستم‌های برق خورشیدی با توجه به مزایای فراوانی که دارد در سال‌های اخیر به صورت فزاینده‌ای در باغ‌ها و ویلاها مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله مزایای سیستم‌های برق خورشیدی نسبت به موتور برق می‌توان به عدم نیاز به سوخت، عدم آلایندگی در مرجله تولید برق، نگهداری و تعمیرات کم، منبع اولیه رایگان، سهولت نصب و … اشاره نمود. در این مقاله با این سیستم‌ها برای باغ و ویلا آشنا شده و اندكي در مورد قيمت برق خورشيدي براي باغ و ويلا صحبت خواهيم نمود. 

برق خورشيدي براي باغ و ويلا

برق خورشیدی برای باغ و ویلا در اصطلاح در دسته سیستم‌ برق خورشیدی منفصل از شبکه قرار می‌گیرند. اين سيستم‌ها براي برقرساني به باغ‌ها، ويلاها، روستاهاي دوردست، عشاير و …كه امكان خريد برق از شبكه را ندارند؛ استفاده مي‌شود. شکل زیر نمایی کلی از چنین سیستمی را نشان می‌‌دهد.

شمای سیستم منفصل از شبکه

تجهیزات مورد استفاده

مهم‌ترين تجهيزات مورد استفاده در اين سيستم عبارتند از:

 • پنل خورشيدي: پنل خورشيدي با دريافت تابش از خورشيدي و تحت اثري با عنوان اثر فتوولتاييك، آن را تبديل به برق مي‌نمايد. شايان ذكر است برق توليدي پنل‌هاي خورشيدي به صورت مستقيم يا همان DC است. 
 • باتري خورشيدي: پنل‌ها فقط در طول روز انرژي خورشيدي را دريافت و آنرا تبديل به برق مي‌نمايند؛ اما معمولا برق مصرفي ويلاها و باغ‌ها شب‌هنگام اتفاق مي‌افتد. بنابراين بايد برق توليدي در طول روز در يك ذخيره‌سازي، ذخيره تا شب بتوان از آن استفاده نمود. باتري‌ها وظيفه ذخيره‌سازي برق توليدي را بر عهده دارند. 
 • شارژكنترلر خورشيدي: شارژ باتري به صورت مستقيم از پنل مي‌تواند منجر به كاهش طول عمر باتري و حتي آسيب ديدن لحظه‌اي آن گردد. به همين منظور و براي كنترل شارژ باتري از وسيله‌اي تحت عنوان شارژكنترلر استفاده مي‌شود. شارژكنترلرها وظيفه شارژ يكنواخت باتري و جلوگيري از اُورشارژ شدن باتري را بر عهده دارند. 
 • اينورتر: برق توليدي توسط پنل‌ها و همچنین برق ذخیره‌شده در داخل باتری از نوع مستقیم (DC) است در حالیکه برق مصرفی ما از نوع متناوب یا همان AC است. در نتیجه باید مبدلی وجود داشته باشد تا بتواند این تبدیل برق را انجام دهد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر تمامی مصارف شما از نوع DC بود عملا نیازی به اینورتر ندارید. 
 • ساير تجهيزات: سایر تجهیزات مورد استفاده در این سیستم‌ها عبارتند از استراکچرهای نگهدارنده، سیم و کابل، فیوزها و …، که هر یک وظیفه‌ای خاص بر عهده دارند.

قیمت برق خورشیدی برای باغ و ویلا

قیمت یکی از مهم‌ترین نکاتی است که به هنگام سفارش سیستم‌های برق خورشیدی توسط مشتریان سوال می‌گردد ولیکن باید اذعان نمود که هیچ پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. چراکه پارامترهای بسیاری بر ای موضوع تاثیرگذارند از جمله:

 • میزان برق مورد نیاز
 • محل نصب
 • کیفیت تجهیزات انتخابی
 • کیفیت نصب
 • گارانتی
 • و …

با این حال اگر مصارف شما شامل چند روشنایی، تلویزیون و یک یخچال کوچک باشد و از تجهیزات با برندهای متوسط بازار استفاده شود با قیمت‌های روز نگارش این مقاله (29 اسفند 1401)، باید حدود هشتاد میلیون تومان هزینه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *