PVSYST, آموزشي

قدرتمندترین نرم‌افزار برق خورشیدی جهان چیست؟

آموزش نرم افزار PVSYST

معرفي

نرم‌‎افزار PVSYST یک نرم افزار فوق‌العاده در صنعت انرژی خورشیدی بوده و اگر نشود گفت بهترین، یکی از بهترین نرم‌‎افزارهاي اين حوزه است. PVSYST انواع سیستم های انرژی خورشیدی را ایجاد، شبیه سازی و تجزیه و تحلیل می‌کند. PVsyst داراي دقت و انعطاف‌پذيري بالايي است كه اين موضوع از دو عامل ذيل ناشي مي‌شود:

  •  PVsyst به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های خاص پروژه خود را با جزئيات كامل وارده نموده و شبيه‌سازي‌ها را دقيق‌تر نمايند. در اين نرم‌افزار شما علاوه بر بانك داده خود نرم‌افزار مي‌توانيد داده‌هاي جديد براي پنل خورشيدي، اينورتر خورشيدي و … وارد نماييد.
  •  اين نرم‌افزار می تواند عملکرد سیستم را در شرایط مختلف شبیه سازی کند شامل زواياي متفاوت نصب پنل‌های خورشیدی، موقعیت مکانی، شرايط آب و هوايي، ميزان برق مصرفي و الگوهای مصرف و … . علاوه بر این، PVsyst طیف وسیعی از گزینه‌های سفارشی‌سازی پیشرفته را برای طراحی سیستم‌های برق خورشیدی فتوولتاییک ارائه می دهد. این شامل مدل‌سازی فناوری‌های مختلف پنل خورشیدی، ترکیب سایه‌گذاری و سایر عوامل خاص سایت و بهینه‌سازی عملکرد سیستم بر اساس معیارهای مختلف است.

مهندسان و طراحان سیستم‌های برق خورشیدی فتوولتاییک باید نحوه کار با این نرم‌افزار حرفه‌ای را بدانند؛ مخصوصا اگر بخواهند در نیروگاه‌های مقیاس‌بزرگ فعالیت نمایند. تصویر زیر نمایی از صفحه اول این نرم افزار را نشان می‌دهد.

صفحه اول PVSYST

طراحی مقدماتی یا پیشرفته؟

نرم‌افزار PVSYST دارای دو سطح شبیه‌سازی مقدماتی و پیشرفته است. طراحی مقدماتی یا اولیه، یک دید کلی از سیستم یا نیروگاه را به شما می‌دهد. شبیه‌سازی مقدماتی برای تهیه طرح‌های اقتصادی توجیهی (Business Plan) قابل استفاده و در کمتر از 5 دقیقه، یک گزارش فوق‌العاده به شما می‌دهد.

طراحی پیشرفته، به شما این امکان را می‌دهد که نیروگاه‌ها را با تک‌تک جزییات شبیه‌سازی نموده و سود و زیان آن را به صورت دقیق بررسی نمایید. این طرح‌ها نیازمند پارامترهای متعددی بوده و تصمیم‌گیری درست با جمع‌آوری داده‌های با کیفیت بیشتر و در نتیجه خروجی دقیق‌تر، امکان‌پذیر است.

 از نرم‌افزار PVSYST برای شبیه‌سازی موارد ذیل می‌توان استفاده نمود:

  • سیستم‌های متصل به شبکه
  • سیستم‌های منفصل از شبکه
  • سیستم‌های پمپ آب خورشیدی
  • ریزشبکه‌های DC

مزایای PVSYST

از مهم‌ترین مزایای این نرم‌افزار می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

داده‌های آب و هوایی: 

PVsyst دارای بانک اطلاعاتی است که به صورت پیش‌فرض، داده‌های آب و هوایی شامل تابش، دما و … بسیاری از شهرهای مهم جهان را در خود دارد. علاوه بر این شما می‌توانید شهرها و نقاط جدید را از طریقMeteonorm و NASA وارد نرم‌افزار نمایید. همچنین در صورت عدم دسترسی به داده‌های آب و هوایی شما می‌توانید از اطلاعات شهرهای نزدیک استفاده نمایید. حتی PVSYST به شما این امکان را می‌دهد که یک فایل آب و هوای ساعتی مصنوعی را با چند کلیک ایجاد کنید.

کتابخانه تجهیزات:

کتابخانه تجهیزات شامل هزاران پنل خورشیدی، اینورتر، باتری، ژنراتور و … است. این کتابخانه، استفاده از محصولات موجود در بازار آسان نموده و به‌روزرسانی مرتب آن، خیال شما را از هر بابت راحت می‌نماید. همچنین شما می‌توانید تجهیزات جدید را نیز به این کتابخانه و به سادگی هر چه تمام‌تر بیافزایید.

شبیه‌سازی قدرتمند:

گزارش خروجی این نرم‌افزار، برق تولیدی و عملکرد کلی سیستم را با بالاترین دقت در اختیار شما قرار می‌دهد؛ میزان تلفات، برق تولیدی ماهانه، تاثیر سایه و … همگی در گزارش خروجی این نرم‌افزار وجود دارد.

 تحلیل سایه سه‌بعدی:

سایه یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در کاهش برق تولیدی پنل‌های خورشیدی است که با استفاده از این نرم‌افزار قدرتمند شما می‌توانید مطالعات سایه را انجام دهید. این سایه شامل تحلیل سایه نزدیک (Near Shading) و سایه دور (Far shading) است.

 

با تمامی اوصاف می‌توان این نرم‌افزار را برترین و قدرتمندترین نرم‌افزار شبیه‌سازی سیستم‌های برق خورشیدی در جهان دانست. شایان ذکر است آخرین نسخه این نرم‌افزار 7.3 بوده که بر روی سایت این نرم‌افزار جهت دانلود قرار گرفته است. در نتیجه آموزش نرم‌افزار PVSYST و یادگیری آن برای هر مهندس برق خورشیدی واحب بوده و نباید در این موضو هیج تریدی داشت.تیم مولوی سولار نیز به همین منظور یک بسته آمورشی فوق‌العاده کاربردی تهیه نموده است که برای تهیه این بسته آموزشی و دانلود نرم‌افزار کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *